Pavāru ieteikumi, kā padarīt skolēnu pusdienas veselīgākas, daudzveidīgākas un ilgtermiņā arī lētākas

1) 1-2 dienas nedēļā skolēniem piedāvāt veģetāru ēdienu. Ieviešot 2 reizes nedēļā veģetāro dienu, samazinot dzīvnieku olbaltumvielu proporciju pret augu valsts produktiem, var novirzīt to izmaksas uz labākas kvalitātes produktiem. 

2) 1 dienu nedēļā gaļu aizstāt ar zivi;

3) Variēt ar ēdienkartē izmantoto gaļu. Ļoti daudz skolās tiek izmantota cūkgaļa, kas uztura speciālistu skatījumā nav labākā alternatīva ne skolēnu, ne pieaugušo uzturā. Tāpēc pēc iespējas vismaz 1 dienu nedēļā cūkgaļu aizstāt ar tītara vai truša gaļu, retāk arī ar vistu.

4) Izmantojot sezonālus produktus un vairāk iekļaujot ēdienkartē Latvijā audzētus dārzeņus kā kāļus, rāceņus, bietes, u.c. sakņaugus, pākšaugus, iespējams samazināt ēdiena izmaksas, saglabājot veselīgumu, daudzveidīgumu un garšīgumu.

5) Nebaidīties izmantot dažāda veida graudaugus, t.sk., grūbas un putraimus, kas skolās tiek nepelnīti aizmirsti.

6) Izglītojošie semināri skolu pavāriem un izglītojošās stundas bērniem par sezonāliem produktiem, veselīgu dzīvesveidu.

7) Skolu ēdināšanā būtiski ņemt vērā ēdienu pasniegšanas temperatūru, jo tā ir viena no apetītes veicināšanas un garšas faktoriem.

8) Ieviest atkritumu šķirošanu, kas ir ekonomiski efektīva un izglīto jau no bērnības, mainot paaudžu domāšanu.

9) Lai izmantotu labākas kvalitātes un daudzveidīgas izejvielas, nepalielinot pašizmaksu, pielietot modernās pagatavošanas tehnoloģijas un modernākas iekārtas:

a. Izmantojot jaunās paaudzes konvekcijas krāsni ar boileri, gatavojot sous vidē, garša ir daudz bagātīgāka. Krāsns ar automātiskām programmām dod iespēju efektīvi izmantot gan enerģiju, gan darbinieku laiku.

b. Uzglabājot vakuumā, paildzinās derīguma termiņš un ekonomē vietu aukstuma iekārtās.

c. Izvēloties A5 klases aukstumiekārtas, ekonomē 100 līdz 150 EUR uz 1 iekārtu vienību mēnesī.

d. Ieviešot virtuvēs ātrdzesētājus, samazinās produktu zudumi pie tehnoloģiskā procesa, ka arī stingrāk ievērot HACCP sistēmu, PVD normas. Moderna temperatūras izsekojamība.

e. Ūdens filtri virtuvēs paildzina trauku mazgāšanas un krāsns iekārtu faktisko ekspluatāciju par 3 līdz 5 gadiem. Kā arī uzlabo ēdienu garšu, ja izmanto tīrāku ūdeni tā gatavošanai, un nodrošina kvalitatīvāku dzeramo ūdeni.

f. Izmantojot indukcijas plītis, elektroenerģijas ekonomija virtuvē ir 250 līdz pat 400 EUR mēnesī, ka arī ir daudz vēsāks gaiss, uzlabojas darba vide, kas motivē un notur darbiniekus strādāt ilgāk un ar lielāku atdevi.